خوش گلدينگز
باز هم قهرمانی یک دونده ترکمن ( ایران )
ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۳۱  

 

رحمت‌الله طاطاری" دونده جوان گلستانی در رقابتهای قهرمانی جوانان آسیا در جاکارتای اندونزی توانست عنوان سومی را کسب کند.در رشته پرتاب نیزه مدال برنز را کسب کرده.همچنین در رقابتهای قهرمانی جوانان آسیا در "جاکارتا" "نازقلیچ قره‌باش" از مربیان گلستانی به عنوان مربی تیم ملی و مربی طاطاری حضور داشت.

منبع خبر :سایت دانشجویان ترکمن ایران

www.turkmenstudents.com


 
تسلیت
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢۳  

 

 

قیرقیزستان- ینگ تانیمال یازیجیسی چنگیز آیتمات آرادان چیقدی

(چنگیز آیتمات نویسنده ی مشهور قرقی زستان درگذشت)

 

چنگیز آیتمات، 10 – نجی یونی 2008 گونی،  79 یاش ایچینده  نورنبئرگ شهرینگ خاستا خاناسیندا  مرحوم  بولدی.

 

چنگیز آیتمادینگ شوروی دورینده، "شوروی بیرله شیگی" نینگ تانیمال یازیجی لاریندان دی. مرحوم ینگ یازان ایزلاری

 

 (اثرلری)  150 دیل،  شول ساندا تورکمن وپارس دیل لرینده هم چاپ بولیب دی. شونینگ اوچین- ده ایرانلی و آوغانیستانلی

 

تورکمن اینتئلی گئنت (روشنفکر)لری نینگ کؤپی سی  "جمیله "، " ایلکینجی معلم" ،  "گول ساری"  و " آق گأمی" 

 

کتابی نی  اُکاندیرلار. 

 

مرحوم ینگ "مانقورت" اثری، تورکیه و تورکمنستان کینو ره ژیستور (کارگردان)لاری  طرف یندان کینو فیلم (سینما فیلمی) ادیلیپ دی .

 

مرحوم ینگ قالان لارینا هم دوست- یارلارینا،  بییک تانگری دان باش ساغلیق دیله یأریس.

ایزی یاراسین و یاتان یئری یاغتی بولسون

( بر قبرش نور به بارد و آثارش سودمند گردد)

 

 کانادا تورکمنلری نینگ مدنی وآرکالاشما انجمن نینگ سازلاشیق شوراسی

 

منبع خبر : کانادا ترکمنلری


 
مشکلات دانشجویان ترکمن دانشگاه امیرکبیر جهت برپایی نمایشگاه فرهنگی
ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٥  

 گزارشی از مشکلات دانشجویان ترکمن دانشگاه امیرکبیر جهت برپایی نمایشگاه فرهنگ و هنر ترکمن در دانشگاه

امسال برای دومین بار در دانشگاه امیر کبیر از تاریخ 21 تا 25 اردیبهشت 1387 نمایشگاه" شهر من فرهنگ من "برگزار شد اهداف این نمایشگاه معرفی تاریخ فرهنگ جاذبه های گردشگری وپتانسیل های و...شهر و استان های جمهوری اسلامی ایران بود.
دانشجویان ترکمن دانشگاه امیر کبیر مثل پارسال در این نمایشگاه حضور فعال داشته اند تا هر چه بهتر و بیشتر ترکمن و ترکمن صحرا را معرفی کنند . برای هماهنگی های بیشتر از قبل ازعید نوروز تقسیم کار شد و مشخص شد که هر کس به کجا در استان و شهر مراجعه کند تا از تجربیات وکمک ها ی انان نهایت استفاده را ببریم.
به شورای شهر، فرمانداری، شهرداری، بخشداری، میراث فرهنگی و نمایندگان استان در مجلس ...شهر های ترکمن نشین استان، نامه از طرف دانشگاه زده شد تا مشکلی پیش نیاید وکارها نیز در روال اداری خود انجام بگیرد.


این مراجعات ما را به همه چیز رساند الا انچه که به شهر و فرهنگ ترکمن کمک کند و هر کدام از این ادارات چه برخوردی داشتند نیز بسیار جالب بود .که به وسع و توان خود این برخورد ها را شرح خواهم داد تا تجربه ای برای دوستان دیگر و عبرتی برای انها شود. همچنین در ابتدای مقاله نیز می نویسم که جوانم و می گویند که اگرکسی در جوانی به دنبال حل مشکلات جامعه و انعکاس ان نباشد قلب ندارد و اگر در پیری دنبال این مسایل باشد مغز ندارد و ممکن است قلم من کمی تند باشد که ان شاالله به دوستان بر نخورد که اگر برخورد هم غمی نیست.
صنایع دستی گنبد زیر نظر میراث فرهنگی
با مراجعات ما به این اداره که با برخورد خوب و متین مسولین ان مواجه شدیم .و انها قول هر نوع همکاری دادند مبنی بر اینکه از طرف میراث فرهنگی گنبد نامه بیاریم و یا اینکه برای اجاره و کرایه و سایل برای مدت یک هفته باید برای انها چک بکشیم تا نوعی تعهد برای برگرداندن وسایل به صورت صحیح و سالم به انها باشد چیزی که منطقی بود و قابل قبول.
از انجا که در تهیه این چک مشکل داشتیم و همچنین می توانستیم از جای دیگر هم صنایع دستی تهیه کنیم زیاد دنبال این قضیه نرفتیم .صنایع دستی ما هم تا روز چهارشنبه 18 اردیبهشت همه هماهنگی ها انجام گرفته بود و هیچ مشکلی نداشت تا اینکه در ساعت 4:30 بعد از ظهر اقای x که قرار بود برای ما صنایع دستی بیاورد از اق قلا گفت من غیر از 2 تا دون ترکمنی هیچ چیز نمی تونم به شما بدهم (قرار است از فردا غرفه چینی شروع شود) از اینجاست که مشکلات شروع می شود همیشه ترکمن ها به خوش قولی معروف بودند حال چه شده که این موقع زیر قول می زند چون از فرداش باید غرفه چینی شروع شود و این موقع هم که پایان کار اداری است. من کلاسم را نمی روم .میام خوابگاه با بچه ها صحبت می کنیم که چکار کنیم؟ همه هاج و واج می مانند می گویند چرا زودتر این کار را نکرده زودتر خبر نداده تا ما دنبال یک کس و اداره دیگر می رفتیم؟ کسی ارام و قرار ندارد یه جوری استرس بر ما وارد شده است .نهایت تصمیم میگیریم که فردا از طرف میراث فرهنگی گنبد پیگیری کنیم .می گوییم شب به نماینده گنبد(مجلس هشتم) زنگ بزنیم تا فردا کار ما راحت تر انجام بگیرد . بالا خره بعد از چند باز زنگ زدن منشی اقای نماینده می گوید که نماینده با وزیر وزرا جلسه دارد شب ساعت 11 خودم به شما زنگ می زنم . شب ساعت 11 می شود از زنگ خبری نیست . یه ربع صبر می کنم خبری نمی شود .خودم زنگ می زنم گوشی را کسی بر نمی دارد .
فعلا بی خیال می شوم و پوستر های تبلیغاتی برنامه زنده را درست می کنم ساعت نزدیک های 4 صبح است که خوابم می برد.

میراث فرهنگی گنبد
ساعت 7 صبح بیدار می شوم و به داداشم زنگ می زنم تا از اداره اش برای امروز مرخصی بگیرد و دنبال کارای ما بیافتد .خودم هم باید برم ترمینال شرق برای تحویل گرفتن قاتلمه و ا ک مک و ببشمه و ...که خانواده بچه ها فرستادن .اونا را میارم خوابگاه یه صبحانکی میزنم و میرم دانشگاه .داداشم از گنبد زنگ می زند .من نیز دوباره به نماینده منتخب گنبد زنگ می زنم تا شاید فرجی در کاراها شود.نماینده گنبد با مسول میراث میراث فرهنگی صحبت می کند وبعد از صحبت به جای اینکه مشکل ما را حل کند می گوید کار اداری است و دنبال توجیه است .
الان دقیقا برای سومین بار و سومین سال است که میراث فرهنگی گنبد همکاری نمی کند چون 10 دقیقه صحبت کردن با مسول اصلی میراث گنبد برابر با ضرر زدن یک بسته سیگار بر وی است و از انجا که با همه فروشندگان صنایع دستی گنبد دستش تو یک کاسه است بعد از کلی کلنجار رفتن نهایت کاری که می کند این است که تو را به یکی از انها معرفی می کند اخر این چه میراثی است که با حداقل 10کارمند و چند وسایه نقلیه و غیره از دادن 10 تا پوستر عاجز است و یا اینکه سال قبل میگفت ما نمی توانیم وسایل را نگه داریم و انها را فرستادیم به گرگان .اخر صنایع دستی اب و دانه که نمی خواد که نتونی نگه داری. واقعا از این که همچین فردی بر میراث گنبد نشسته ادم حرص اش میگیردو حسرت و غصه می خورد.نمی دانم این نا عزیزان چه کارایی می کنند که این همه پول بیت المال را حیف و میل می کنند و هیچ خدمتی هم به مردم فهیم و شریف گنبد نمی کنند .
اگر واقعا کاری انجام داده تو این چند سال کافی است تا بیلان کاری خود رامنتشر کند تا ما هم از ایشون تشکر کنیم .
اخر سر نیز با هرو هزار زحمت صنایع دستی نه از میراث فرهنگی که بلکه از افراد فروشند ه تامین شد.

شورای شهر گنبد
5 ماه قبل مقاله ای خونده بودم که نوشته بود شورای شهر گنبد کاملا بر خلاف والیبال گنبد اون موقع فکرکردم شاید واقعا شورای شهر وظایف مهم تری دارد که به خدمت رسانی بیشتر به مردم گنبد مشغول هستند هرچند که باز هم نمی توانشستم از والیبال شهرمان بگذرم چون من هم مثل همه و شاید هم بیشتر واقعا عاشق والیبالم .هر چه بود اون موقع دندان رو جیگر گذاشتم و چیزی ننوشتم با اینکه تصمیم اش را گرفته بودم.برای ما نیز دقیقا همین اتفاق افتاد .قضیه از این قرار بود که یکی از دوستان به شورای شهر گنبد مراجعه کرد و با انها در باره شهر من فرهنگ من صحبت کرد . یکی از اقایان شورای شهر گفت که در جلسه شورای شهر بررسی می شود و نتایج به شما اعلام می شود .که بعد یک هفته گفتند که در جلسه مطرح شده و با اکثریت ارا و به طور قاطع رد شده و دیگر اینجا مراجعه نشود .توجیه اشان این بود که کارای مهم تری برای مردم دارند.بیچاره این مردم که همیشه ازشان هزینه می شود .اما حدس من این است که گنبد به عنوان پایتخنت و مرکزیت ترکمن صحرای جمهوری اسلامی ایران شناخته شده است و هر گونه کمکی در این زمینه کمک به فرهنگ و تاریخ و اداب و رسوم ترکمن ها خواهد بود پس باید هر طور شده جلوی ان گرفته شود .امید است که عزیزان فارس ساکن در گنبد و دیگران ما را متهم به تفرقه و قومیت گرایی نکنند وفقط به این سوال پاسخ دهند که ایا هیچ کاری مهم تر از معرفی فرهنگ و تاریخ و تمدن و هویت یک شهر در پایتخت کشوروجود دارد؟ بالا خص که این شهر نماینده یک قوم و ملت هم باشد ؟ نکند چاله چوله ها باید پر شوند قطعا دود این کار در دراز مدت به چشم اقایان هم خواهد رفت و من در اینجا انتقادی هم از کاندیدا های متعدد ترکمن در شورای شهر گنبد را دارم که به ائتلاف نمی رسند قطعا یک و اگر یک نماینده لایق و کاردان ترکمن وجود داشت هم از حق ترکمن ها و هم در سطح بالاتر از حق شهر گنبد به هیچ وجه نمی گذشت و نمی گذاشت که پایمال شود ان شالله این نمایندگان دلسوز و کاردان همیشه در کارشان موفق باشند و فقط نوک انگشت را نبییند که زیبایی ماه در دور دست هاست .
سخن برای گفتن بسیار است اما تحفه درویشی بود که ..........تا چه در نظر اید وچه مقبول افتد.


یاسر محمودی

منبع خبر : سایت دانشجویان ترکمن

www.turkmenstudents.com


 
سخنرانی مدیر عامل پتروشیمی گلستان در همایش تخصصی محیط زیست
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱۳  

 

بسیار خرسندم که به نمایندگی از طرف هیئت مدیره ی پتروشیمی گلستان و 90 هزار نفر سهامدار به اطلاع حضار محترم برسانم که شرکت صنایع پتروشیمی گلستان به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع های تولید کود اوره در جهان با سرمایه گذاری ارزی و ریالی بالغ بر هفتصد میلیارد تومان در زمینی به مساحت 300 هکتار و در شمال شرق استان گلستان به منظور تولید روزانه سه هزار و دویست و پنجاه تن کود اوره ، و دو هزار و پنجاه تن آمونیاک همراه با ساخت سرویس های جانبی تولید آب ، برق ، بخار و هوا احداث خواهد شد .

مدت زمان اجرای کل پروژه چهل و پنج (45) ماه تعیین شده که در این راستا کلیۀ قراردادهای لازم با صاحبان لیسانس و پیمانکاران داخلی منعقد و عملیات اجرایی از مدتی قبل آغاز شده است .

این مجتمع در زمین ها و مناطق عاری از هر گونه پوشش گیاهی و جانوری و البته با حساسیت ها و دقت نظرهای خاص زیست محیطی احداث خواهد شد . شرایط خاص مناطق شرقی استان گلستان از نظر اشتغال ، تفاوت فرهنگی و موقعیت ها ، وجود تالاب ها و برخی گونه های خاص پراکنده در این مناطق می طلبد که دست اندرکاران اجرای پروژه ، حساسیت های خاص زیست محیطی را در جریان اجرای پروژه و زمان بهره برداری سرلوحه ی کار خود قرار دهند .

 مجتمع پتروشیمی اوره و آمونیاک با ویژگی هایی که دارد علاوه بر ایجاد تحول در وضعیت اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی منطقه با حفظ و حراست از کیان محیط زیست ، دوشادوش مسئولین و دست اندرکاران با تأمین هزینه های حفظ محیط زیست ، میتواند نوید آینده ای باشد که در آن ثابت کنیم :

« صنعت ، معذرت خواهی به محیط زیست بدهکار نیست »

از جمله ویژگی های این مجتمع را می توان اینگونه برشمرد .

          استفاده از گاز طبیعی و آب و هوا به عنوان خوراک اولیه ی پاک .

-         مرتفع نمودن نیاز کشاورزی استان و استان های همجوار به کود اوره با تولید بیش از 1 میلیون تن در سال و اشتغالزایی مستقیم بالا و غیر مستقیم چندین هزار نفر از مردم منطقه .

-          استفاده ار آخرین تکنولوژی و لیسانس های معتبر و به روز با رفع نواقص قبلی، یعنی و عدم آلودگی آب ، خاک ، هوا .

انجام نزدیک به 2 میلیون دلار هزینه ی برنامه های EMP ، EMS ( مدیریت و پایش زیست محیطی )

حمایت از برنامه ها و اهداف زیست محیطی استان .

حساسیت نسبت به حفاظت و حراست گونه های گیاهی و جانوری استان .

-          تهیه و تدارک زیر ساخت های اساسی  برای توسعه در شرق استان و ایجاد زمینه های رفع محرومیت از منطقه و بسیاری ویژگی های دیگر که در این محفل علمی و زیست محیطی جا دارد از تمام متخصصان و کارشناسان و دلسوزان محیط زیست درخواست شود ، با همکاری و ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده ی خود این صنعت عظیم (شرکت پتروشیمی گلستان ) را، که امید محرومان منطقه است یاری نمایند تا نه تنها هیچ اثر سویی بر محیط زیست نداشته باشد بلکه با اجرای بهبود صنعت سبز به بهبود وضعیت زیست محیطی نسبت به آنچه که هست کمک نمایند

منبع خبر :www.gorganict.com

 


 
پتروشیمی گلستان ( آق قلا )
ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱  

٣٠ اردیبهشت ١٣٨٧ بازدید مهندس محرابیان از سایت پتروشیمی گلستان

در این بازدید گزارشات پیشرفت کار توسط مدیریت پتروشیمی گلستان باستحضار ایشان و هیئت همراه رسید. مهندس قاسمیان مدیر عامل پتروشیمی گلستان ضمن توضیح مشخصات پروژه و ظرفیت آن گفت این پروژه جزو بزرگترین واحدهای اوره و آمونیاک در خاورمیانه است ( مشابه آن غدیر 1 و 2 و کرمانشاه) تکنولوژی این پروژه از استامی کربن هلند و آمونیا کازاله سوئیس خریداری شده که بعنوان تکنولوژی برتر در دنیا می باشد.

در حال حاضر مهندسی پروژه در دوبخش Basic و Details می باشد که در حال انجام است. Basic آن تا یک ماه آینده توسط استامی کربن و کازاله تهیه و ارائه می گردد و در بخش Details شرکت همپا 20% پیشرفت داشته است، یعنی پروژه این قابلیت را دارد بخشی از خریدهای ارزی را انجام دهد تا کار ساخت لوله ها (piping) را در shop اوره و آمونیاک در سایت شروع نماید.

در این گفتگو  همچنین به معرفی سوابق کاری و تجربی خود و مدیر مهندسی و MC طرح پرداخت وزیر نیز سوالاتی را مطرح نمودند.

رئیس هیئت مدیره نیز گفت: مدیران محترم شرکت ملی پتروشیمی ایران همواره ما را یاری کردنده اند، خصوصا از نظر تامین نیروهای فنی الحمدلله با توجه به موفقیتهای که تا کنون در پروژه داشته ایم می توان گفت ما از نظر فنی بسیار غنی هستیم،  تا این مقطع هزینه های خرید زمین پتروشیمی ، زمین جاده اختصاصی و پیش پرداخت های شرکت همپا ، استامی کربن، کازاله سوئیس، ناموران صنعت(MC طرح) ، اسپندان نوآوربنا (خاکبرداری نباتی)و صورتحسابهای شرکت زمیران و زاویه یاب ( برای عملیات نقشه برداری و آزمایشات فنی خاک) از منبع سرمایه گذاری مردمی پرداخت گردیده است و با این پرداختها منابع به صفر رسیده است.

وزیر صنایع سوال کردند : برای افزایش سرمایه چه زمانی را پیش بینی کرده اید؟

رئیس هیئت مدیره در جواب اظهار داشتند: ما در صورتی می توانیم این افزایش سرمایه را انجام دهیم که بتوانیم اعتماد مردم را جلب نمائیم و این اعتماد در صورتی عملی می شود که دولت محترم با تصویب تسهیلات ارزی و خرید بخشی از تجهیزات، پروژه را به پپیشرفت قابل ملاحظه ای برسانیم و مردم این را شاهد باشند آن موقع جلب اعتماد مردم صورت می گیرد و براحتی می توانیم افزایش سرمایه را داشته باشیم و مطمئنا مردم نیز استقبال خواهند نمود.

در این ارتباط آقای مهندس نجداحمدی ( عضو هیئت مدیره) نیز گفت: این پروژه می تواند بعنوان دری بسوی گشایش احداث پروژه های بزرگ دیگری توسط سرمایه گذاران مردمی باشد که با جلب اعتماد آنان در این استان قابل حصول می باشد.

در پایان این بازدید فعالیتهای انجام شده که مورد توجه و رضایت وزیر محترم قرار گرفت در خصوص تسهیلات ارزی شرکت با توجه به مذاکرات مثبت رئیس هیات مدیره با ریاست محترم جمهوری و اخذ مصوبه تسهیلات از ایشان در جلسه شب گذشته کار گروه صنعت و معدن، اظهار داشتند شما (مدیران پتروشیمی) پی گیری نمائید به بانک ملی مقرر و دستور داده شد حداکثر ظرف  مدت دو هفته نسبت به بررسی طرح اقدام و آنرا به کمیسیون اقتصادی ارسال نمایند. ما (وزیر محترم صنایع) نیز آن را در الویت و خارج از نوبت بررسی و تائید خواهیم نمود رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت از حسن توجه وزیر محترم صنایع تشکر کردند.

منبع خبر : سایت رسمی پتروشیمی گلستان ( آق قلا )

www.gorganict.com