خوش گلدينگز
ماهیگیران ترکمن
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۸  

روز ۵شنبه ساعت ١٢ ظهر که از سر کار برمی گشتم رادیو فردا موضوع جالبی را داشت پخش می کرد، راجع به انقراض فوک در دریای خزر بود.و جالبتر اینکه کارشناسی که داشت صحبت می کرد ( اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست) یکی از عوامل اصلی نابودی را ماهیگیران ترکمن در بندر ترکمن معرفی می کرد.راستش سخنان ایشان بهم برخورد و امروز رفتم از سایت رادیو فردا متن این گزارش را گرفتم و در وبلاگ قرار دادم همراه با فایل صوتی.

نمی دانم شاید هم درست باشه ولی این وسیله ای که ایشان نام بردند تا جایی که ما اطلاع داریم( البته شاید هم  اطلاعات ما غلط باشه) برای بیهوش کردن ماهی خاویاری استفاده میشه تا بتوانند راحت تر مهارش کنند( توقماق) فکر کنم. بعدش هم تو این سه استان شمالی استان گلستان اون هم ترکمنهای بندرترکمن  عامل اصلیه خیلی جالبه.

فک های خزر را دوباره خواهیم دید؟

الهه روانشاد

گزارش هاى تازه نشان مى دهند که نسل فک هاى دریاى خزر که «فک خزر» نامیده مى شوند در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

کارشناسان مى گویند، این روند اکنون به جایى رسیده است که در حال حاضر تنها اندکى بیش از یکصد هزار فک در دریاى خزر باقى مانده اند. به گفته کارشناسان در صد سال گذشته بیش از یک ملیون فک در این دریا زندگی می کردند.

اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست، در گفت و گو با «رادیو فردا» آلودگى آب دریاى خزر را یکى از عوامل اصلى در نابودى نسل فک ها مى داند.

·                 گفت و گو با اسماعیل کهرم را بشنوید

رادیو فردا: چه دلایلى باعث تشدید روند انقراض نسل فک خزر شده است؟

اسماعیل کهرم: در تمام این پنج کشور ساحلى دریاى مازندران، یعنى قزاقستان٬ ترکمنستان٬ ایران٬ آذربایجان و روسیه٬ متأسفانه تلفات شدیدى از فک ها را داشتیم. به چند دلیل٬ یکى آلودگى آب ها٬ یکى کاهش طعمه و دیگر اینکه ماهیگیرها این ها را مى کشند. در بندر ترکمن ما٬ ماهیگیرها یک چماق مخصوص فک کشى دارند٬ که وقتى فک ها نزدیک قایق ها مى شوند٬ یا با قلاب آهنى و یا با آن چماق، توى سر شان مى زنند که آنها را از بین ببرند٬ به خاطر اینکه فکر مى کنند فک ها رقیب ماهیگیرى آنها هستند.

معمولا در مناطق قطبى یا در کشورهاى شمال اروپا٬ کشورهایى مانند نروژ یا دانمارک ، کشتن فک ها مرسوم است٬ اما آنها را به خاطر پوست و گوشت و چربى شان مى کشند. ماهیگیران ایرانى و منطقه٬ چرا با فک میانه اى ندارند و آنها را مى کشند؟ صرفا به خاطر اینکه کیلکا خور هستند؟

کاملا صحیح است. البته تمام ماهى ها را اینها از بین مى برند٬ حتى ماهى هاى خاویارى را هم مى گیرند٬ به خاطر اینکه شناگرهاى بسیار ماهرى هستند٬ لذا یک خصومت و رقابتى بین ماهیگیران٬ مثلا ماهیگیران ترکمن ما با این فک ها از قدیم الایام وجود داشته است.

·       «فک دریاى خزر٬ تنها پستاندار دریاى خزر با تمام وسعت آن است و به نام «فوکا کاسپیکا» در تمام عالم شناخته مى شود. این فک به تعداد بسیار زیادى در کشورهاى ساحلى وجود داشته است. متأسفانه٬ یکى با آلودگى دریاى مازندران٬ دوم با ورود گونه هاى غریبه مانند تاژک داران٬ که باعث از بین رفتن ماهى هاى کیلکا شد٬ جمعیت اینها لطمه خورد. از طرفى٬ به طور باستانى و قدیمى٬ ماهیگیران دشمن فک هستند٬ چه در آب هاى شمال انگلستان و چه در دریاى مازندران.»

اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست

در نتیجه اینها فقط و فقط٬ به خاطر چربى از این استفاده مى کنند. البته لازم به ذکر است که چون فک ها٬ حرام گوشت هستند در کشورهاى اسلامى مانند ترکمنستان٬ ایران و آذربایجان٬ مورد استفادۀ تغذیه قرار نمى گیرند.

آقاى دکتر٬ به مجموعه عوامل آسیب زا اشاره کردید٬ به ویژه به کشتار فک هاى خزر به وسیلۀ ماهیگیران٬ اما لطفا توضیح دهید٬ که از عوامل گرمایش زمین٬ شکستن لایه هاى یخ و آلودگى محیط زیست دریاى خزر٬ کدام یک بیشتر در رو به انقراض رفتن نسل این جانور دخیل بوده اند؟

فک دریاى خزر٬ تنها پستاندار دریاى مازندران با تمام وسعت آن است و به نام «فوکا کاسپیکا» در تمام عالم شناخته مى شود. این فک به تعداد بسیار زیادى در کشورهاى ساحلى وجود داشته است.

متأسفانه٬ یکى با آلودگى دریاى مازندران٬ دوم با ورود گونه هاى غریبه مانند تاژک داران٬ که باعث از بین رفتن ماهى هاى کیلکا شد٬ جمعیت اینها لطمه خورد. از طرفى٬ به طور باستانى و قدیمى٬ ماهیگیران دشمن فک هستند٬ چه در آب هاى شمال انگلستان و چه در دریاى مازندران.

ذوب شدن یخ ها هم در این زمینه٬ به خصوص در خطه هاى شمالى٬ بى تأثیر نیست. فک ها٬ فرزندان خود را روى یخ به دنیا مى آورند و فرزند اینها٬ باید روى یخ باشد٬ به خاطر لاىۀ بسیار زیاد چربى که در زیر پوستشان٬ بدن اینها را احاطه کرده است.

لذا این چهار پنج تا عامل با هم هستند. آلودگى دریاى خزر٬ باعث شد که اینها یک بیمارى پوستى بگیرند به نام «کینان دیس تمپر». این نوعى بیمارى مانند گرى است که در پوست انسان مشاهده مى شود.

پوست اینها لکه لکه شد و به صورت زخم و به تعداد زیادى٬ به یک باره از بین رفتند٬ به طورى که در سواحل ما٬ تعداد ده تا پانزده تا را در هر کیلومتر دیدیم که به خاطر همین بیمارى از بین رفتند.

الان خوشبختانه٬ اینها از آن بیمارى خلاص شدند٬ یعنى آن قوى ها ماندند٬ ضعیف ها از بین رفتند ولى عوامل دیگر کماکان برقرار است.

جمع این عوامل که شما فرمودید باعث شده که متأسفانه جمعیت این فک رو به کاهش برود.

آخرین بارى که مرگ دسته جمعى فک هاى دریاى خزر گزارش شده٬ چه زمانى بوده است؟

حدود چهار سال پیش٬ در سواحل ایران مشاهده شد و بعد همکارى هاى بین المللى انجام گرفت با کشورهاى ساحلى و مشخص شد که٬ مثلا در باکو٬ در آذربایجان و نیز در اطراف رود ولگا در روسیه٬ تعداد زیادى فک ها کشته شده بودند.

نظر به وسعت دریاى مازندران٬ به عنوان بزرگ ترین دریاچۀ روى زمین٬ اگر هم ما به صورت دسته جمعى٬ تلفات زیاد داشته باشیم٬ واقعا قابل شمارش نیست ولى کلیه کسانى که در این نواحى ساحلى زندگى مى کنند٬ آشنا هستند با مرگ به ظاهر بى دلیل و لاشه هایى که آب بیرون مى ریزد و در ساحل به جا مى گذارد.

چرا اصولا باید از انقراض نسل فک خزر ناراحت شد؟ با این توصیفی که شما کردید احتمالا ماهیگیران باید خوشحال شوند.

خوشحالى ماهیگیران٬ خوشحالى کوتاه مدت خواهد بود. فک خزرى در رأس هرم غذایى قرار دارد و سلامت دریاى مازندران را در اختیار دارد و اگر از بین برود٬ تمام این سیستم به هم خواهد خورد و نهایتا مطمئن باشید٬ خوشحالى آن ماهیگیر هم به سر خواهد آمد.

ماهیگیر وقتى از دریاى مازندران برداشت کرد٬ چیزى به دریا پس نمى دهد ولى فک باقى ماندۀ ماهى ها و حتى به صورت مدفوعش٬ باعث بارور شدن دریا و اقیانوس مى شود. این تجربه را در جاهاى دیگر داشتند.

در استرالیا٬ کوسه هاى بزرگ سفید را از بین بردند و بر خلاف تصور آنها٬ ماهیگیرها ماهى هاى بیشترى صید نکردند.

 

دریافت فایل صوتی :

 

 

 


 
فیلم مستند مراسم فارغ التحصیلی 18 مهرماه 1387 عرفان آباد( ترکمنصحرا)
ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۸  

 

روز پنچ شنبه مورخ 18 مهر برگزاری مراسم با شکوه فارغ التحصیلی 12 نفر از طلاب حوزه علمیه عرفان آباد .

فیلم مراسم را از لینک زیر دریافت نمایید


 
اوغلان بخشی بهترین خواننده فولکلور جهان شد
ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٤  

محمد گلدی گلدی نژاد، معروف به "اوغلان بخشی" ، استاد موسیقی گنبدی، که از کشور ایران در "جشنواره جهانی موسیقی فولکلور جوانان" شرکت کرده بود، به مقام نخست دست یافت. این جشنواره در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، شرکت برگزار شد.

جشنواره جهانی موسیقی فولکلوریک جوانان ۱۴ سال است که در پایتخت جمهوری چک برگزار می‌شود و نوازندگان و خوانندگان جوان از کشورهای مختلف جهان در آن شرکت می‌کنند.

به گزارش سایت دانشجویان ترکمن به نقل از دویچه وله، محمد گلدی گلدی نژاد، معروف به "اوغلان بخشی" ، استاد موسیقی گنبدی، که از کشور ایران در "جشنواره جهانی موسیقی فولکلور جوانان" شرکت کرده بود، به مقام نخست دست یافت. این جشنواره در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، شرکت برگزار شد.

جشنواره جهانی موسیقی فولکلوریک جوانان ۱۴ سال است که در پایتخت جمهوری چک برگزار می‌شود و نوازندگان و خوانندگان جوان از کشورهای مختلف جهان در آن شرکت می‌کنند. محمد گلدی گلدی نژاد نماینده ایران در جشنواره امسال بود. گلدی نژاد در سن٩ ‪ سالگی به درجه استادی موسیقی ترکمن دست یافته و این درجه از سوی بزرگان موسیقی ترکمن‌های ایران و ترکمنستان به وی داده شده است.


فستیوال موسیقی فولکلور پراگ

شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، میزبان نوازندگان و خوانندگان جوان کشورهای مختلف جهان بود. امسال محمد گلدی گلدی نژاد، استاد موسیقی ترکمن از ایران نیز جزو هنرمندانی بود که در این فستیوال برنامه اجرا کرد.

گلدی نژاد از سوی شورای راهبری موسیقی کشور به عنوان تنها نماینده ایران در فستیوال پراگ شرکت داشت.
هنرمندان جوانی از کشورهای روسیه، بلغارستان، صربستان، رومانی و دیگر کشورها در این فستوال شرکت کردند. زدنیک پچه نیشه، دبیر "فستیوال جهانی موسیقی فولکلور جوانان" در مصاحبه با رادیو دویچه وله می‌گوید: «فستوال ۱۴ سال است فعالیت خود را هم‌زمان با کشور همسایه اسلواکی آغاز کرده و پس از انتخاب برندگان که در دو کشور انجام می‌گیرد ، رقابت پایانی در شهر پراگ برگزار می‌شود.»درخشش نوجوان ایرانی در جشنواره

دبیر فستیوال پراگ اشاره می‌کند که هنرمندان منتخب، جوانان با استعدادی هستند که در کشورشان شهرت کسب کرده و در رشته موسیقی فولکلور استعداد خود را نشان داده‌اند. منتخبان فستوال بایستی پیش از این در جشنواره‌های مختلف کشوری شرکت کرده و موفقیت کسب کرده باشند.زدنیک پچه نیشه در خصوص نوجوان هنرمند ایرانی ترکمن به بخش فارسی دویچه وله می‌گوید: «امسال از بین ۶ هزار نوجوان، ۲۵ نفر را برای دوره نهایی مسابقه انتخاب کردیم. برگزار کنندگان فستیوال پراگ با شرح حال زندگی محمد گلدی گلدی نژاد و هنرنمائی او از طریق اینترنت آشنا شدند. این هنرمند واقعا استعداد خوبی دارد.»در دومین روز فستیوال که در سالن فرهنگی "نارودنی دم" برگزار شد، معاون نخست‌وزیر جمهوری چک، به شرکت‌کنندگان جشنواره جوایزی اهدا کرد. در آخرین روز فستیوال (۲۱ مهر ماه) هم مسابقه منتخبان جشنواره برگزار شد که در آن، آننا پولادوا، هنرمند روس، و محمد گلدی گلدی نژاد، مقام نخست را به‌دست آوردند.
از کلاس درس تا جشنواره
گلدی‌ نژاد در سن ۶ سالگی نواختن دوتار و آواز خوانی را آغاز کرد و در سن ۹ سالگی به درجه استادی موسیقی ترکمن دست یافت. این هنرمند جوان گنبدی با شرکت در جشنواره‌های گوناگون کشوری تا به حال موفق به دریافت جوایز مختلف شده است.در مناطق ترکمن‌نشین ایران، به نوازنده دوتار و خواننده‌ای که مرحله استادی را پشت سر گذاشته باشد، "بخشی" می‌گویند و اگر کسی در سنین پایین به چنین درجه‌ای برسد، او را "اوغلان بخشی" خطاب می‌کنند، یعنی پسر بچه‌ای که به مقام "بخشی" رسیده است. "اوغلان بخشی" هم‌چنین در ششمین جشنواره موسیقی کرمان به عنوان پدیده جشنواره معرفی شد. گلدی نژاد در حال حاضر در صحنه موسیقی فولکلور ایران نامی شناخته شده است.

آرزوی تحصیل در هنرستان موسیقی"اوغلان بخشی" به‌عنوان خواننده برتر جشنواره آموزشگاه‌های سراسر کشور نیز برگزیده شد. وی در حال حاضر در مقطع دوم دبیرستان در شهرستان گنبد مشغول تحصیل است. گلدی نژاد در خرداد ماه ۱۳۸۳ در جشنواره شیراز رتبه‌ی اول خوانندگی را کسب کرد. در بهمن ماه ۱۳۸۴ در جشنواره ی بین‌المللی موسیقی دهه‌ی فجر، عنوان منتخب برتر جشنواره را به خود اختصاص داد.


گلدی نژاد آرزو دارد در هنرستان موسیقی تحصیل نماید. این آرزو مشکل او را دو چندان می‌کند زیرا هنرستان موسیقی تنها در تهران و چند شهر بزرگ کشور وجود دارد و در این هنرستان‌ها نیز موسیقی مقامی و نواحی ایران تدریس نمی‌شود.

منبع خبر : سایت دانشجویان ترکمن ایران

www.turkmenstudents.com

 


 
خانواده امام حسین
ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱۸  


 
نماز عید فطر در بندرترکمن 1387
ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱۳  

نظر شما راجع به این تصویر چیست؟

 

  


 
اوغلان باخشی به عنوان نماینده ایران در فستیوال جمهوری چک می‌نوازد
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱۳  

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گنبدکاووس گفت: "محمدگلدی گلدی‌نژاد" استاد موسیقی ترکمن به عنوان نماینده ایران در فستیوال نوازندگان و خوانندگان جوان کشور چک انتخاب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران، " محمدرضا داورزنی " روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا ، افزود: گلدی نژاد نوازنده جوان گنبدی از سوی شورای راهبری موسیقی کشور به عنوان تنها نماینده جمهوری اسلامی ایران در این فستیوال شرکت خواهد کرد.
وی گفت: این فستیوال قرار است از ‪ ۱۶‬تا ‪ ۲۳‬مهر ماه سال جاری (هفتم تا ‪ ۱۴‬اکتبر) در شهر پراگ مرکز کشور چک با حضور نوازندگان کشورهای مختلف جهان برگزار شود.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبدکاووس افزود: گلدی‌نژاد معروف به "اوغلان بخشی" در این فستیوال جهانی به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

داورزنی در خصوص زندگی این هنرمند جوان گنبدی گفت: گلدی نژاد در سن ‪۹‬ سالگی به درجه استادی موسیقی ترکمن دست یافت و این درجه از سوی بزرگان موسیقی ترکمن‌های جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به وی داده شد.

گلدی نژاد، در جشنواره‌های مختلف کشور شرکت کرد و صاحب عناوین مختلف شد.

این هنرمند جوان گنبدی در حال حاضر در مقطع دوم دبیرستان در این شهرستان مشغول تحصیل می‌باشد.

منبع خبر : سایت دانشجویان ترکمن ایران

www.turkmenstudents.com