خوش گلدينگز
اسب ترکمن "ماشین عروس" می‌شود!
ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢۳  

اسب اصیل ترکمن که در هوش، اصالت، نجابت، قدرت و مقاومت روزگارانی سرآمد بود، اکنون نسل‌شان رو به انقراض است و این نژاد اصیل در برخی مراسمهای عروسی ترکمن‌ها به ماشینی برای نوعروسان تبدیل شده و دیگر کارایی سابق را ندارد.

به گزارش مهر، گوش‌های بلند و متحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سمهای محکم با زاویه مناسب و تحمل حرکات سنگین ورزشی از جمله ویژگی های اسب اصیل ترکمن است که اکنون بندرت در گوشه کنار گلستان دیده می شود.

کهر، نیله، کرنگ، سمند و قره‌کهر از رنگ‌های اصلی این نژاد بوده و نژادهای شناخته شده از اسب ترکمن در سه گروه یموت، آخال، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و عرب) دسته بندی شده اند.

اگرچه صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است اما واردات اسب‌هایی از کشورهای پاکستان و انگلیس در دهه های 40 به بعد، نسل این اسب زیبا و منحصر بفرد را در کشور به مخاطره انداخته است.

واردات بی برنامه اسب‌های خارجی

حکیم ایگدری پرورش دهنده اسب در گلستان که اکنون مدیریت مجموعه های سوارکاری گلستان را نیز برعهده دارد در این زمینه اظهار کرد که از اواخر دهه 40 به بعد واردات اسب از کشور پاکستان که از مستعمرات انگلیس بود به ایران آغاز شد.

وی با بیان این‌که مردم منطقه در ابتدای امر شیفته سرعت این اسبهای وارداتی شدند اضافه کرد اگر چه نتایج این واردات در سالهای اولیه چندان مشخص نبود اما بعدها نشان داد که مردم در این زمینه فریب خورده‌اند و تنها شیفته سرعت اسبهای وارداتی برابر اسبهای اصیل ترکمن شدند.

وی گفت: «بعدها بر اثر تلقیح و کشش اسبهای مادیان ترکمن با اسبهای وارداتی، نسلی بوجود آمد که " دو خون " نامیده می شود و اکنون بیشتر اسبهایی موجود در منطقه از این نوع و نژاد هستند و کمتر می توان اسبهای اصیل را یافت.»

شناسایی 1500 راس اسب در گلستان

وی به بیان آماری در زمینه اسبهای موجود در گلستان پرداخت اظهار کرد که حدود چهار سال پیش هزار و 500 راس اسب در استان شناسایی شد که پیش بینی می شود اکنون نیز همین میزان باشد.

رئیس مجموعه سوارکاری معتقد است اکنون نگرانی درباره انقراض نسل اسبهای اصیل ترکمن وجود دارد و بندرت می توان نژاد خالص از این اسب را مشاهده کرد.

یک پرورش دهنده اسب در منطقه ترکمن نشین گلستان گفت: «دیگر کمتر می توان اسبهایی با نژاد اصیل ترکمن در استان دید و اکنون بندرت در برخی عروسی ها از اسب ترکمن به عنوان ماشین عروس استفاده می شود و در صورت تداوم این روند، شاهد انقراض کامل نسل این حیوان نجیب خواهیم بود.»

منبع خبر:www.asriran.com

 


 
بزرگترین برج ساعت جهان در شهر مقدس مکه مکرمه در عربستان سعودى
ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٧  

 

بزرگترین برج ساعت جهان در شهر مقدس مکه مکرمه در عربستان سعودى ساخته شده و قرار است در نخستین هفته ماه مبارک رمضان کار آزمایشی خود را آغاز کند.

 

  به گزارش خبرنگار سنی نیوز از مکه مکرمه، محمد الارکوبی معاون رییس هتل برج ساعت مکه مکرمه می گوید: بزرگترین برج ساعت جهان که از آن باعنوان "پروژه ساعت مکه مکرمه" یاد می شود از سوی مهندسین آلمانی و سوئیسی همراه یک گروه از کارشناسان اروپایی و سراسر دنیا ساخته شده و در هفته اول ماه مبارک رمضان شروع به کار خواهد کرد. ساعت

 این برج چهل و پنج متر طول و چهل و سه متر عرض دارد و به نمادی از مجموعه هفت برج در حال ساخت توسط شرکت ساختمانی «بن لادن گروپ» و موسه هتلداری «فیرمونت Fairmont» در کشور عربستان بدل می شود. ارتفاع کلی این برج ساعت 662 متر بوده و ارتفاع ساعت از پایه 251 متر است. این برج بلندترین برج جهان محسوب می شود و در شبها از فاصله هفده کیلومتری و در روز از یازده تا دوازده کیلومتری قابل رویت است. این ساعت روی پنجمین برج "پروژه وقف ملک عبدالعزیز آل سعود برای حرمین شریفین" رو به سمت مسجد الحرام قرار دارد. برجی که ساعت روی آن قرار گرفته به سبک معماری اسلامی ساخته شده و صفحه ساعت در چهار طرف آن قرار خواهد گرفت. نام مبارک  " الله" در هر کدام صفحات ساعت حک می شود و دو آسانسور برای انتقال گردشگران به بالکن پایین ساعت تعبیه شده است. ساعت مکه مکرمه به بزرگی شش برابر ساعت «بیگ بِن» لندن، در بلندترین نقطه هتلی که در نزدیکی مسجد الحرام در مکه مکرمه در دست ساخت است، نصب شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این هتل هشتصد و هفده متری که بخشی از چند هتل موسوم به «ابراج البیت» است، از ابتدای ماه ژوئن به تدریج افتتاح شده است و ساعت آن موسوم به «ساعت مکه مکرمه» با فرا رسیدن ماه رمضان (دهم اوت) راه اندازی خواهد شد. این برج بلندترین برج جهان پس از برج خلیفه دبی با ارتفاع هشتصد و بیست و هشت متر است. مسئولان عربستان سعودی می گویند هدف از نصب این ساعت در مکه مکرمه این است که یک و نیم میلیارد مسلمان جهان از این پس به جای استفاده از زمان به وقت گرینویچ یا همان GMT، از زمان اسلامی یا Islamic Mean Time ) IMT) استفاده کنند. مجموعه هتل های ابراج البیت با هزینه ای معادل سه میلیارد دلار از سه هزار اتاق و سوئیت تشکیل شده است که اکثر آنها به سمت مسجد الحرام دید دارند