دکتر یاشا مخدومی؛ سرطان شناس برتر ایران

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان و دانش آموختگان ترکمن ایران،در هر کوی وب رزن از کلان شهرمشهد که مردم ایران و آسیای میانه برای درمان سرطان حضور دارند نام دکتر یاشا مخدومی به نیکی برسر زبانهاست.

وی متولد 31/3/1344 در گنبد است. پدرش عرازمخدومی (متوفی 1373) کارشناس سازمان پنبه و دانه های روغنی بودو مادرش دکتر عایشه مخدومی اولین داروساز زن ترکمن است که درحال حاضر مسئول بخش تحقیقات دارویی کارخانه داروسازی بهورزان در مشهد می باشد. دکتر یاشامخدومی تحصیلات آموزشگاهی را در دبیرستان مختومقلی فراغی گنبدکاووس گذراند و در سال 1362 وارد دانشگاه پزشکی در مشهد شد.ازسال 69 تا73 دوران تخصصی رادیوتراپی وانکولوژی را در مشهد سپری کرد. در این دوران وارد هیئت علمی دانشگاه تبریز می شود و تاسال 1373 در همان شهر ماند.درسال 1378مسئولیت بخش درمان سرطان را در دانشکده علوم پزشکی ارومیه برعهده گرفت. سپس بنا به دعوت بیمارستان امام رضا(ع) به مشهد بازگشت و بعنوان درمانگر بیماران سرطانی به استخدام رسمی درآمد. وی در سمینار های بین المللی سرطانشناسی در ایران و جهان شرکت فعالی دارد. دکتر مخدومی درسال 1368 ازدواج کرد که حاصل آن دو فرزند پسر به نامهای " آیدین " و " آرین " است . گفتگوی ما را با این فرزانه دیار گلستان می خوانید.یکی از همکاران که خود هنرمند صاحب نامی میباشد در وقت اندک مصاحبه ی کوتاهی در مشهد با سرطانشناس خیّر انجام داده است که در ذیل می آید:

• معنی عامیانه سرطان چیست ؟

وقتی سلول هادچارتقسیم وتکثیرغیرکنترل شده و دارای تهاجم به بافت های اطراف ودوردست می شوندبه آن سرطان گفته می شودو تهاجم این سلولها به بافتها و ارگانهای بدن دارای حرکت ومتاستازو یا از نوع ساکن می باشد.

• علل ابتلابه سرطان را در چه می دانید؟

برخی عوامل عبارتنداز: ژنتیک – عوامل فیزیکی مثل اشعه ایکس و یونیزان – مصرف سیگار- نیتروزامین که درموادنگهدارنده غذاهایی مانند کنسرو وکالباس استفاده می شود – ویروسهای خطرناک مثل ایدز – عدم تغذیه مناسب

• اگریک فرد بخواهد از وجود سرطان آگاه شودو یا از این بیماری پیشگیری کند چه کارهایی راضروری می دانید؟
تشخیص زودرس درصورتی ممکن است که دربعضی مواردغربالگری صورت گیرد که آنهم درمناطق شایع به انجام می رسد.اما بطورکلی هرخونریزی غیرعادی در بدن مانندخونریزی بینی ، ادرار، وجودخون درمدفوع و خلط ، سرفه های خونی راحتما جدی بگیرید.

• مهمترین علائم وجود سرطان دربدن چیست ؟
1-خونریزی های غیرعادی 2- هرگونه تغییردرعادات مزاج (یبوست واسهال ) 3- هرگونه کاهش وزن ناگهانی وکاهش اشتها 4- هرگونه تغییرصدا 5- هرگونه تغییردر ابعاد و رنگ خال های بدن 6- وجودهرگونه توده و برآمدگی دربدن 7- هرگونه دردکنترل نشده.

• آیا تجهیزات پزشکی موجود در ایران برای درمان سرطان کافیست ؟

نه ! ولی ما نهایت استفاده را از وسایل موجود می کنیم واین وسایل تقریبا 80درصد را شامل می شود تاکیددارم که هزینه های درمان سرطان بالاست وافراد جامعه به هرترتیبی باید خود را بیمه نمایند.

• چنددرصد از انسان ها دچارسرطان می شوند؟

در کشورهای مختلف متفاوت است .در آمریکا از صد هزار نفر در سال دویست نفر سرطان می گیرند. در ایران از هر صد هزار نفر جمعیت بطورمتوسط در سال صد نفر مبتلا میشوند.و60 درصد بیماران با روشهای شیمی درمانی و سایر راه های درمان سرطان بهبودی خود را کسب می نمایند.

• می گویندکه شیوع سرطان مری در بین ترکمنها بالاست. آیا این واقعیت هنوز هم پابرجاست .
امروزه آمارها بهبود پیدا کرده است آنهم بخاطر غربالگریهای پزشکی صورت گرفته در منطقه و رعایت الگوی غذایی توسط مردم . ازغذاهای مانده کمتر استفاده شود و مصرف میوه وسبزیجات را افزایش دهید.

• چرابااین همه تجارب وکسب عنوان اولین سرطان شناس ترکمن و جزو انگشت شمار در ایران ، مرکز درمانی خصوصی دایر نکرده اید؟
همین قدر که بتوانم از تمام توانم استفاده کرده و به درمان این بیماران بپردازم و در نهایت بتوانم این بیماران رادرمان کنم برای من بزرگترین لذت وشادی را ایجادمی کند و به همین خاطر همیشه شاکرخدا هستم که می توانم خدمتی به خلق ارائه دهم . اگربخواهم دنبال مادیات باشم مطمئن باشیدکه از توان و قدرت معالجه ام تا 50 درصد کاهش خواهد یافت و آن لذت درمان بیماران ، دیگر در من به وجود نخواهد آمد.

• یک روزکاری یا هفتگی شما چگونه می گذرد؟
روزهای شنبه ، یکشنبه و دوشنبه ازساعت 30/7صبح تا ظهردر بیمارستان امید مشهد درخیابان کوه سنگی ، روزهای سه شنبه ،چهارشنبه و پنجشنبه از صبح تاظهر در بیمارستان امام رضا .بعدازظهرها تا30/19 درمرکز درمانی خیریه امام رضا(ع) مشغولم .( این مرکزبرای ارائه خدمات برای عموم بیماران بالاخص بیماران کم توان وکم درآمدجامعه است ) .نشانی این مرکز درقاسم آباد-بلوارفلاحی – فلاحی 2 است.

• درآمدتان چقدراست ؟

(باخنده ) آنقدری نیست ! حتی هنوز بابت تنهاخانه ام قسط پرداخت می کنم .

ازوقتی که دراختیار ماومخاطبان قراردادیدمتشکرم .
من هم از شما بابت زحمتی که کشیدید سپاسگزارم


گفتگو از نور محمد نجاری

/ 0 نظر / 121 بازدید