سخنرانی مدیر عامل پتروشیمی گلستان در همایش تخصصی محیط زیست

 

بسیار خرسندم که به نمایندگی از طرف هیئت مدیره ی پتروشیمی گلستان و 90 هزار نفر سهامدار به اطلاع حضار محترم برسانم که شرکت صنایع پتروشیمی گلستان به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع های تولید کود اوره در جهان با سرمایه گذاری ارزی و ریالی بالغ بر هفتصد میلیارد تومان در زمینی به مساحت 300 هکتار و در شمال شرق استان گلستان به منظور تولید روزانه سه هزار و دویست و پنجاه تن کود اوره ، و دو هزار و پنجاه تن آمونیاک همراه با ساخت سرویس های جانبی تولید آب ، برق ، بخار و هوا احداث خواهد شد .

مدت زمان اجرای کل پروژه چهل و پنج (45) ماه تعیین شده که در این راستا کلیۀ قراردادهای لازم با صاحبان لیسانس و پیمانکاران داخلی منعقد و عملیات اجرایی از مدتی قبل آغاز شده است .

این مجتمع در زمین ها و مناطق عاری از هر گونه پوشش گیاهی و جانوری و البته با حساسیت ها و دقت نظرهای خاص زیست محیطی احداث خواهد شد . شرایط خاص مناطق شرقی استان گلستان از نظر اشتغال ، تفاوت فرهنگی و موقعیت ها ، وجود تالاب ها و برخی گونه های خاص پراکنده در این مناطق می طلبد که دست اندرکاران اجرای پروژه ، حساسیت های خاص زیست محیطی را در جریان اجرای پروژه و زمان بهره برداری سرلوحه ی کار خود قرار دهند .

 مجتمع پتروشیمی اوره و آمونیاک با ویژگی هایی که دارد علاوه بر ایجاد تحول در وضعیت اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی منطقه با حفظ و حراست از کیان محیط زیست ، دوشادوش مسئولین و دست اندرکاران با تأمین هزینه های حفظ محیط زیست ، میتواند نوید آینده ای باشد که در آن ثابت کنیم :

« صنعت ، معذرت خواهی به محیط زیست بدهکار نیست »

از جمله ویژگی های این مجتمع را می توان اینگونه برشمرد .

          استفاده از گاز طبیعی و آب و هوا به عنوان خوراک اولیه ی پاک .

-         مرتفع نمودن نیاز کشاورزی استان و استان های همجوار به کود اوره با تولید بیش از 1 میلیون تن در سال و اشتغالزایی مستقیم بالا و غیر مستقیم چندین هزار نفر از مردم منطقه .

-          استفاده ار آخرین تکنولوژی و لیسانس های معتبر و به روز با رفع نواقص قبلی، یعنی و عدم آلودگی آب ، خاک ، هوا .

انجام نزدیک به 2 میلیون دلار هزینه ی برنامه های EMP ، EMS ( مدیریت و پایش زیست محیطی )

حمایت از برنامه ها و اهداف زیست محیطی استان .

حساسیت نسبت به حفاظت و حراست گونه های گیاهی و جانوری استان .

-          تهیه و تدارک زیر ساخت های اساسی  برای توسعه در شرق استان و ایجاد زمینه های رفع محرومیت از منطقه و بسیاری ویژگی های دیگر که در این محفل علمی و زیست محیطی جا دارد از تمام متخصصان و کارشناسان و دلسوزان محیط زیست درخواست شود ، با همکاری و ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده ی خود این صنعت عظیم (شرکت پتروشیمی گلستان ) را، که امید محرومان منطقه است یاری نمایند تا نه تنها هیچ اثر سویی بر محیط زیست نداشته باشد بلکه با اجرای بهبود صنعت سبز به بهبود وضعیت زیست محیطی نسبت به آنچه که هست کمک نمایند

منبع خبر :www.gorganict.com

 

/ 0 نظر / 6 بازدید